sobota, 30 czerwca 2012

Prezenty...



Kilka dni temu rodzice mojego K. wrócili z Wyprawy. Jako jeden z gościńców przywieźli popularny tam gdzie byli czosnek niedźwiedzi.
Zielsko- przypominające konwalie o lekko czosnkowej nucie. I wiecie co? Zakochaliśmy się w tym smaku. Czosnkowy, świeży doskonale pasujący do makaronów, sałatek , kanapek. Było go mało - ale w przyszłym roku na wiosnę postaram się zdobyć więcej tych liści i przetestować ich możliwości.
Teraz przygotowałam tylko bardzo szybki makaron. Miało być pesto ale krojenie było jeszcze szybsze;)
Ten smak nas oszołomił - polecam !!!!
Znów raczej sugestia niż przepis - ale bardzo smakowita:)

Makaron pełnoziarnisty z czosnkiem niedźwiedzim
(2 porcje)

300 g makaronu z pełnego ziarna
pół wiązki czosnku niedźwiedziego
3 łyżki orzeszków piniowych
5 łyżek oliwy
kawałek wędzonej na zimno wędliny góralskiej
kilka listków bazylii
spora szczypta pieprzu

Makaron ugotowałam al dente. W tym czasie na suchej patelni zrumieniłam pinole, następnie na tej samej patelni mocno zrumieniłam wędlinę, na sam koniec dodałam pieprz, całą oliwę i wrzuciłam posiekane liście czosnku. Całość podgrzałam przez 2 minuty, dodałam orzeszki pinii bazylie i odcedzony makaron. 
Na następną porcje muszę poczekać rok:(.
Festiwal Liścia

piątek, 29 czerwca 2012

W drogę...


Nie ukrywam, sporo jeździmy. Głównie samochodem. Zdarza się nam pokonywać całą Polskę jednego dnia  ( np. z Zakopanego przez Łódź do Gdańska i  z powrotem;)) lub pół Europy. W takich wypadkach warto mieć coś dobrego pod ręką. Batony na stacjach już dawno nam się przejadły, ich ciastka straszą ilością E-składników a czasu też nam szkoda:)
Jednym z naszych klasyków jest brownie. Właściwie P. niedawno zwrócił mi uwagę ze jeszcze nie ma go na blogu. Dla mnie jest tak oczywisty;). Zapraszam na mroczny smak czekolady. Tym razem z odrobiną soli morskiej.

Zmodyfikowany przepis Agnieszki Kręglickiej  - przerobiłam kilka.... i to właśnie jej pasuje mi najbardziej jako baza. Korzystam z niego od lat i zawsze jest tak samo nieidealnie idealny;)
Uwielbiam jego zakalcowatość:)


Brownie z solą morską i migdałami


150g gorzkiej czekolady (używam minimum 70% - inne nie ma sensu - potwierdza to nawet moje K.)
150g  masła 75 g mąki 200 g cukru 4 jajkaPłatki migdałowe - garść ok 70 g
pół łyżeczki soli morskiej
30 ml whiskey
łyżeczka masła


Piekarnik nagrzewam do 170 stopni C. Na małej patelni rozpuściłam masło z 1\4 łyżeczki soli i w ciepłym podprażyłam przez chwile migdały - dosłownie tylko zaczynały pachnieć. Kwadratową foremkę o boku ok 25 cm wyłożyłam papierem.
Rozpuściłam w kąpieli wodnej masło z czekoladą (czyli trzymałam je na parze w szklanej misce).
Jajka ubiłam z cukrem, dodałam do nich mąkę a na koniec wlałam przestudzoną czekoladę. Wymieszałam masą z migdałami i whiskey. (ale niezbyt dokładnie ). Na wierzchu oprószyłam solą. Piekłam 18 minut.

Wspaniale smakowało z kawą.

czwartek, 28 czerwca 2012

Kompozycja idealna - czyli Focacie, porzeczki i tatary




Danie bez wstępu. Przygotowane jako przystawka na rodzinne imieniny. Poprzedzone nocą w czasie której łączyłam w głowie smaki i wymyślałam połaczenia. Udało się:)
Przepisy są moje  - wymyśliłam i opracowałam je sama.

Dwa tatary na porzeczkowych mini  focacciach



Oliwkowe mini focaccie z porzeczkami
(dla 8 osób)

20 dkg maki
5 dkg mąki ziemniaczanej
1 żółtko
3 łyżki oliwy + 1 na wierzch (Użyłam Oliwy Extra Vergine Classico Monini)
łyżeczka cukru
10 g świeżych drożdży
gruba sól morska
woda (ok 100 ml -ale według zasady ile ciasto zabierze)
garść dojrzałych czerwonych porzeczek


Z łyżeczki cukru , łyżki wody, drożdży i odrobiny mąki zrobiłam zaczyn. Po ok 20 minutach podrośnięty wlałam  do misy z resztą przesianej mąki, szczyptą soli oraz 3 łyżkami oliwy. Rozrabiając z wodą zarobiłam dosyć luźne ciasto. Wyrabiałam je ok 10 minut i pozostawiłam przykryte na pół godziny. Wtedy jeszcze raz krótko je zagniotłam i znów pozostawiłam do wyrośnięcia na ok godzinę. 
Wtedy rozciągnęłam ciasto na grubość ok 1 cm i na połowie rozsypałam 2/3 porzeczek. Przykryłam druga połową i dłońmi wmasowałam porzeczki w ciasto znów rozciągając je na placek tym razem tez ok 1 cm. Wycięłam z niego szklanką placuszki, każdy posmarowałam oliwą i położyłam na nim kilka porzeczek. Całość oprószyłam gruba solą. Zostawiłam do wyrośnięcia na ok 20 minut i delikatnie rozciągnęłam palcami. Piekarnik nagrzałam do 200 stopni C. 
Ponownie podrośnięte focaccie piekłam ok 10 minut.
Do ciasta użyłam Oliwy Monini Extra Vergine Classico - gdyż taka idealnie podkreśla smak włoskiego placka.

Tatar z awokado z porzeczkami
(8 porcji)

1 dojrzałe awokado
1 młoda czerwona cebulka
sok z 1 limonki
sól, 
pieprz
2 łyżki oliwy (Użyłam Oliwy Extra Vergine GranFruttato Monini)
łyżeczka koperku
8 ładnych gałązek czerwonych porzeczek

Czerwoną cebulkę posiekałam i lekko posoloną skropiłam połową solu z limonki. Do tej samej miseczki dodałam drobno posiekane awokado - całość szybko wymieszałam skrapiając pozostałym sokiem limonkowym (chodzi o to by awokado nie utleniło się). Doprawiłam do smaku oliwą, solą i pieprzem a na koniec dodałam koperek. Podałam ze świeżymi porzeczkami.W tatarze z awokado zależało mi na podkreśleniu owocowych nut limonki i porzeczek dlatego dodałam Oliwy Extra Vergine GranFruttato Monini.



Tatar z łososia
(8 porcji)


filet z bardzo świeżego łososia (ok 30 dkg)
drobno posiekana młoda czerwona cebulka
łyżka sosu sojowego 
3 plastry szynki szwarcwaldzkiej
2 łyżki oliwy Oliwy Extra Vergine Delicato Monini
sok z ćwiartki cytryny
łyżeczka posiekanego koperku
sól
pieprz

Łososia bardzo drobno posiekałam i wymieszałam z pokrojoną wcześniej cebulką. Na patelni podsmażyłam na chrupko pokrojoną w drobną  kostkę szynkę. Na sam koniec smażenia do szynki dolałam oliwę i mocno podgrzałam. Zalałam tym łososia szybko mieszając. Tatara przyprawiłam sokiem z cytryny, sosem sojowym, pieprzem i koperkiem.
W tatarze z łososia staram się nie zdominować delikatnego aromatu ryby  więc tutaj wybrałam delikatną oliwę Extra Vergine Delicato Monini. 

Oba tatary można przygotować tylko z niewielkim wyprzedzeniem ( nie powinny zbyt długo stać ). 
Każde danie może zostać oddzielne podane - ale dopiero razem uzupełniają się i tak polecam je zjadać:)

To moja pierwsza propozycja w konkursie Monini:)

Awangarda Smaku








wtorek, 26 czerwca 2012

Smakowite policzki i kluski szparagowe


Policzki???

Owszem! Ja jestem na TAK!
Pierwszy raz miałam przyjemność je jeść w Kraju Basków w ubiegłym roku było to Carrilleras de ternera al Rioja Alavesa y mermelada de ciruela.  Wspaniałe kruche mięso w aromatycznym sosie winnym ze śliwkami. 
Od dawna miałam ochotę zrobić podobne danie ale.. znajdowałam tysiące wymówek. Do działania zmotywowała mnie Joasia z Królestwa Garów
Na Zielonym Rynku zakupiłam policzki wołowe  (ale z bardzo młodej sztuki) i po wycięciu tego co mnie interesowało (bo dostałam po prostu głowiznę wołową;)) przygotowałam to wspaniałe danie. 



Policzki wołowe w winie
Na 2 duże porcje


2 policzki wołowe (razem ważyły ok 70 dkg)
300 ml czerwonego wina  - użyłam wina Rioja 
3 młode marchewki
2 szalotki
mały pęczek tymianku
klarowane masło
łyżeczka musztardy rosyjskiej
30 ml brandy
łyżeczka zimnego masła
łyżka neutralnego w smaku oleju (np z orzeszków ziemnych)
sól, pieprz (mielony i w ziarnach)

Mięso zamarynowałam przez 2 dni w winie z dodatkiem jednej  startej marchewki, tymiankiem i rozgniecionym pieprzem.
W rondlu do duszenia rozpuściłam łyżkę klarowanego masła i zrumieniałam na tym 2 marchewki i cebulkę. W tym samym czasie na grubej patelni na oleju zrumieniłam osączone z marynaty  osuszone mięso. Marynatę przecedziłam. Mięso przełożyłam do rondla dołożyłam tymianek. Z patelni zlałam tłuszcz i wlałam na nią odcedzoną marynatę, zagotowałam wszystko zbierając cały smak a na koniec zalałam tym mieso.
Lekko posoliłam i dusiłam całość pod przykryciem w piekarniku nastawionym na 140 stopni C przez 4 h. 
Przed podaniem ostrożnie wyjęłam rozpadające się mięso z sosu. Sos przetarłam przez sito dodałam  brandy, musztardę i zagotowałam całość. Po wyłączeniu gazu tuż przed podaniem do sosu  dodałam łyżeczkę zimnego masła.

Do tego dnia najbardziej pasowały mi kluski. - ale chciałm by były bardziej odświętne. dlatego wymyśliłam kluski z zielonymi szparagami. I to był strzał w dziesiątkę

Kluski z deski z zielonymi szparagami
2 porcje

pół pęczka zielonych szparagów

300 g mąki pszennej
1 jajko z lodówki
lodowata woda
sól
łyżka masła

Umyłam szparagi i odłamałam im zdrewniałe końce. Odcięłam również główki  w ok 1\3 wysokości. Zagotowałam w dużym rondlu zdrewniałe końce szparagów z łyżką masła i szczyptą soli. 
Mąkę wymieszałam z jajkiem i szczyptą soli dolewając tyle zimnej wody aby powstało ciasto geste , lecz dające się wyrabiać widelcem. Ciasto wyrabiałam tak długo aż na jego powierzchni powstały pęcherzyki powietrza a całość zaczęła odchodzić od łyżki ( ok 10 minut). Można użyć od razu ale ja polecam min pół godziny w lodówce. 
W tym czasie w szparagowym wywarze  zblanszowałam główki szparagów. Posiekałam na plasterki pędy szparagowe i również je zblanszowałam.  Posiekane i ostudzone szparagi wymieszałam z ciastem następnie wyłożyłam na zwilżoną wodą deskę i odcinając kawałki wrzuciłam je do wody. Powstaną długie nieregularne kluski. Gotowałam je ok 3 minut.

Wołowinę ułożyłam na kluskach, polałam ją sosem a na wierzchu dekorację stanowiły szparagi i tymianek. Wspaniałe danie na specjalne okazje:)

Awangarda Smaku





poniedziałek, 25 czerwca 2012

Bo lubimy się rozpieszczać


Dzień Dziecka mógłby być codziennie. Niestety nie jest - i może to dobrze;) - dlatego tak mocno go cenimy i jako wieczne Dzieci wciąż obchodzimy.
W tym roku po prostu z najbliższymi przyjaciółmi
Ciasto na taki dzień powinno być proste i z owocami. Oto ono - publikuję dopiero teraz ale wiem że warto - zapraszam:)

Ciasto truskawkowe z kremem cytrusowo - ciasteczkowym

Biszkopt z 3 jajek według tego przepisu


Krem
3 żółtka ( od kur ekologicznych lub np zielononóżek)
3 płaskie łyżki cukru
250 g serka mascarpone
łyżeczka ekstraktu waniliowego
skórka otarta z limonki
50 ml likieru pomarańczowego
2 ciasteczka typu cantucci
szklanka poktojonych w ósemki dojrzałych truskawek

Dodatkowo
kilkanaście ładnych truskawek z ogonkami
50 ml likieru pomarańczowego i 50 ml herbaty do nasaczenia buiszkoptu


Biszkopt nasączyłam likierem z herbatą.
Z żółtek i cukru zrobiłam puszysty kogel - mogel. Dodałam mascarpone, otarte skórki z limonki oraz wanilię i likier.  Dokładnie wszystko wymieszałam z truskawkami i jednym drobno pokruszonym ciasteczkiem.

Krem wyłożyłam na biszkopt, udekorowałam truskawkami a środek posypałam pozostałym ciasteczkiem. 
Było pysznie:)

Przepis jest oczywiście mój :) a połączenie chrupkich ciasteczek, jedwabistego kremu i soczyście owocowych truskawek jest zniewalające:)


piątek, 22 czerwca 2012

Wieczorne pieczenie czyli czekam;)

Już wylądowali bezpiecznie.
Jadą.
Będą ok 1 w nocy. Moje K. pojechało po swoich rodziców wracających z Wyprawy (naprawdę przez duże W:) a ja postanowiłam ich przywitać zapachem ciasta. Przecież nie ma to jak wrócić do domu :)

Ciasto jest bardzo szybkie i łatwe - po prostu biszkoptowe - oparte na tym przepisie



Proste ciasto z czerwonymi porzeczkami



3\4 szklank umytych i odszypułkowanych czerwonych porzeczek
5 średnich jajek
150 g maki krupczatki
100 g cukru
70 g rozpuszczonego masła
łyżeczka ekstraktu waniliowego
skórka otarta z połowy cytryny
szczypta soli
kilka gałązek porzeczek do dekoracji (niekoniecznie)


Piekarnik nagrzałam do 160 stopni C. Przygotowałam tez średnią tortownicę. W mikserze stacjonarnym ubiłam jajka z cukrem i solą. Przesiałam mąkę i wymieszałam ją ze skórką z cytryny. Do doskonale ubitej (prawie białej) masy jajecznej ostrożnie wmieszałam mąkę a na koniec wlałam masło. Delikatnie ale dokładnie wymieszaną masę przelałam do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzch równomiernie rozsypałam porzeczki . 
Piekłam ok 45 minut.

A teraz się studzi;) i pięknie pachnie;)

wtorek, 19 czerwca 2012

Co na obiad?


Co zrobić na obiad ?
Oczywiście coś dobrego - pomysłu poszukałam na Zielonym Rynku w Łodzi gdzie Pani spod Spały na kwaterki sprzedawała borówki - zwane też jagodami;) a u Pani Iwonki kusiły czereśnie. wszystkie pomysły stały się nudne - pora na letnie pierogi bo lato tuż tuż..:)

poniedziałek, 18 czerwca 2012

Zestaw kibica


Kibic ze mnie marny - nie mam też zwyczaju podjadać w trakcie oglądania telewizji (a ściślej mówiąc - walczę u siebie z tą przywarą) - dlatego zadanie na słone przekąski dla kibiców  w konkursie na kulinarny blog roku było dla mnie wyzwaniem .  Długo myślałam i zrobiłam inspirowane piłką bułeczki nadziewane aromatyczną wieprzowiną i w wersji bez mięsa z serkiem kozim i suszonymi pomidorami . Idealnie pasowały do piwa. Można je było przygotować wcześniej, nie wymagały zastawy i każdy mógł się częstować wtedy gdy miał ochotę.
Dla dziewczyn - kibicek przygotowałam słodko - słone bułeczki idealnie pasujące do piwa orkiszowo miodowego - jedzone chętnie tez przez męską cześć gości. (przepis wkrótce)
Mój przyjaciel - zapalony kibic docenił danie w sobotni wieczór:)
Zapraszam do przyrządzenia i głosowania:) 

Nadziewane czosnkowe bułeczki drożdżowe w dwóch smakach 

Ciasto na bułeczki
500 g mąki pszennej
70 g lekko solonego masła - rozpuszczonego i przestudzone
ok 250 ml wody (można zastąpić mlekiem)
4 żółtka
4 łyżeczki cukru
torebka suszonych drożdży

Nadzienie wieprzowe
40 dkg łopatki wieprzowej
8 dużych liści świeżej szałwii
50 g zimnego masła czosnkowego
50 ml koniaku
ok pół łyżeczki pieprzu
4 plastry szynki parmeńskiej
otarta skórka z cytryny
ok pół łyżeczki soli

Nadzienie z serka koziego
opakowanie śmietankowego serka koziego
6 pomidorków suszonych z oliwy - drobno posiekanych
łyżeczka świeżego tymianku
pół łyżeczki świeżego oregano

Na wierzch
50 - 75 g masła czosnkowego
kilka łyżek natki pietruszki


Przesianą mąkę wymieszałam z drożdżami, cukrem, żółtkami i wodą. Zagniotłam luźne ciasto - pod koniec wyrabiania dodałam ostudzone roztopione masło. Wyrobiłam je bardzo dokładnie przy pomocy miksera. Zostawiłam na ok godzinę do podwojenia objętości.

W tym czasie na grubym sicie dwukrotnie zmieliłam mięso. Na suchej patelni usmażyłam na chrupko drobno pokrojoną szynkę. 
W misce wymieszałam bardzo drobno posiekaną szałwię, skórkę z cytryny, mięso, koniak i masło oraz pieprz i sól.  Mieszałam dłońmi ok 8 minut aż mięso zrobiło się kleiste. Na sam koniec dodałam szynkę.
W małej miseczce widelcem połączyłam serek z pozostałymi składnikami. 
Na talerzyku przygotowałam pietruszkę a małej miseczce rozpuszczone ciepłe masło.

Aby uzyskać kształt półkuli na dnie z dużej tortownicy  umieściłam ceramiczną miseczkę o średnicy  ok 10 cm. Na tym rozłożyłam papier do wypieków i nałożyłam obręcz ze średniej tortownicy. 
Z wyrośniętego ciasta formowałam placuszki nadziewałam je łyżką mięsnej masy lub serka i  dokładnie zlepiałam aby uzyskać kształt bułeczki. Każdą bułeczkę obtaczałam w  maśle czosnkowym a serowe dodatkowo w pietruszce. Bułeczki luźno układałam w formie - starając się by były naprzemiennie  i tworzyły piłkę. Przykryte rosły ok 40 minut. 
W tym czasie nagrzałam piekarnik do 140 stopni. Podrośnięte piekłam ok 20 minut  przykryte papierem i jeszcze ok 20 w 180 stopniach. Na sma koniec pozwoliłam im się lekko zrumienić.
Czosnkowy maślany aromat wspaniale łączył się ze słodkawym ciastem i pikantnym nadzieniem. 



piątek, 1 czerwca 2012

Śniadanie na deszczowy dzień czyli bułka z truskawkami


U mnie za oknem pada. I zimno. I ogólnie mało przyjemnie. 
Zdecydowanie nie jest to ciepły letni deszcz, ani burza, którą uwielbiam. 
Marudzę. 

Na szczęście mam bułkę drożdżową. Bułką nazywam ciasto drożdżowe upieczone w keksówce - ciasto bez żadnych wymyślnych dodatków. Tak to ciasto nazywa moja Babcia i tak mi zostało. Piekę ją przy okazji placków z owocami według tego przepisu.

Bułka drożdżowa jest właściwie polską odmianą swojej francuskiej kuzynki czyli brioche :). Traktuję ją jako najbardziej obok biszkopta uniwersalne ciasto. 
Zaraz po upieczeniu - jeszcze lekko ciepłą kroimy i smarujemy masłem. Nic więcej nie potrzebuje - pełnia smaku - lekko waniliowa idealna. Do tego kubek dobrej herbaty lub kawy.


Na drugi  dzień pokrojona w kromki jako kanapka z masłem i truskawkami. Śniadanie z dzieciństwa. Wtedy był najlepszy rogalik maślany z miejscowego GS - teraz nie ma już takich więc wykorzystuję bułkę. Gdy jakimś cudem bułka zostanie - to wtedy stanowi idealną bazę do tostów, tostów francuskich i zapiekanek chlebowych.

Wczoraj Bocado pisała o chlebie z jabłkiem jako śniadaniu z dzieciństwa. Moniczka wspomniała o chlebku razowym z twarożkiem i kiwi. To nasze wspomnienia  - a Wasze? Czy robicie kanapki owocowe? I jakie kompozycje były waszymi ulubionymi?
U mnie wciąż nr 1 to poniższy zestaw.


Drukuj przepis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...