sobota, 13 października 2012

Parowce na słodko


Parowce - to u mnie w domu, parzoki w Łodzi, kluski na parze, parowańce, pampuchy. Jak je zwał tak zwał - bo najlepsze i tak robi się w moim rodzinnym domu.
Wczoraj zapytałam o zdjęcie - i owszem większość trafnie określiła rodzaj klusek - Zufik doppatrzyła się też słodkiego syropu - ale co to za syrop?
To tradycyjny w moim rodzinnym domu dodatek. Wspaniale pachnący, słodki - taki domowy i oczywiście niezwykle prosty.

Parowce - czyli kluski na parze


500 g maki
2 żółtka 
woda (ile zabierze maka ale to ok 1,5 szklanki)
sól
drożdże ok 5 dkg
łyżeczka cukruZ drożdży , pół szklanki wody, cukru i 3 łyżek maki robimy zaczyn. Gdy się ruszy  mieszamy go z reszta mąki, sola i wodą oraz zółtkami. musi powstać dosyć zwięzłe ciasto. Wyrabiamy je ok 5 minut i zostawiamy przykryte do podwojenia objętości (był ciepły dzień więc rosło bardzo szybko -o 30 minut).
Wyrośnięte ciasto partiami wałkujemy na lekko omączonej stolnicy na grubość ok 1 cm. Wykrawamy szklanką i kluski układamy na omączonej deseczce. Przykryte zostawiamy do podwojenia objętości.

W tym czasie nastawiamy urządzenie do gotowania parowców.  To po prostu spory szeroki garnek  wypełniony do połowy wodą, przykryty gazą - lub tetrą i obwiązany mocno sznurkiem. Garnek przykrywamy miską. 
Woda musi wrzeć.

Samo gotowanie klusek jest proste.Gdy już podrosną a woda wrze - układamy je odwracając tak by góra znalazła się na spodzie. Nie układamy ich zbyt ściśle gdyż jeszcze podrosną. Przykryte parujemy ok 12-14 minut. 
Zdejmujemy i szybko wkładamy następna partię. Właściwie to jeszcze gorące znikają. Zwłaszcza polane słodkim sosem mojej Babci.


Sos do parowców


proporcje
1 łyżka masła i 1 łyżka miodu
szczypta cynamonu - niekoniecznie

Masło lekko rumienimy - dodajemy miód i chwilę razem gotujemy. Musi mocno pachnieć - ciepłym polewamy kluski - gdy zastyga robi się gesty i wtedy doskonale smakuje gdy maczamy w nim gorące kluski:)

4 komentarze:

 1. Uwielbiam. Chciałam tylko zaznaczyć, że w Łodzi to po prostu kluski na parze :) - p(r)ażoki to zupełnie co innego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Parzoki = kluski na parze , prarzoki =ziemniaki z mąką to w skrócie:)
   a nazwa zalezy jak widać też od rodziny:)

   Usuń

Dziękuję za komentarz i zapraszam ponownie. Twoje uwagi ukażą się po zatwierdzeniu:)

Drukuj przepis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...